Here’s Summerfest’s complete 2021 daily schedule

Here’s Summerfest’s complete 2021 daily schedule

414 640

Between its one-off September run and its new three-weekend format, Summerfest will look quite a bit different than usual this year. But Summerfest’s 2021 lineup remains a thing to behold. In addition to headliners including Megan Thee Stallion, Chance the Rapper, Green Day, Weezer, Guns N’ Roses and Miley Cyrus, 88Nine Radio Milwaukee favorites Run the Jewels, Yola, Black Pumas, Future Islands and The Flaming Lips are just some of the acts playing the festival’s side stages. The more you comb through the schedule, the more gems you’ll find.

Below are the complete daily lineups and the complete stage schedules for this year’s Summerfest, along with this year’s lineup poster. All performers, dates and times are subject to change. For the most up-to-date schedule visit Summerfest.com.

Summerfest’s complete 2021 schedule
Weezer In Concert - San Francisco, CA
Weezer | Courtesy photo

Wednesday, Sept. 1

American Family Insurance Amphitheater

5:30 p.m. – Green Day, Weezer and Fall Out Boy

T-Pain | Courtesy photo

Thursday, Sept. 2

(Read all our picks for Summerfest Thursday, Sept. 2)

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Luke Bryan with Dylan Scott

Miller Lite Oasis

4 p.m. – MISSIO
6 p.m. – Phantoms DJ set
8 p.m. – Jai Wolf DJ set
10 p.m. – Big Wild

BMO Harris Pavilion

4 p.m. – Riley’s L.A. Guns
6 p.m. – Vixen
8 p.m. – Bad Boy
10 p.m. – REO Speedwagon

UScellular Connection Stage

4 p.m. – Kurtis Blow
6 p.m. – Unusual Demont
10 p.m. – T-Pain

Generac Power Stage

4 p.m. – KennyHoopla
6 p.m. – Almost Monday
10 p.m. – Cold War Kids

Briggs & Stratton Big Backyard 

8 p.m. – KIX
10 p.m. – Queensryche

Uline Warehouse

4:30 p.m. – Robert Randolph and the Family Band
6 p.m. – The Steepwater Band
8 p.m. – Jackie Venson
10 p.m. – Blackberry Smoke

Johnson Controls World Sound Stage

8 p.m. – Fousheé

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Alyssia Dominguez
4 p.m. – Stetsin & Lace
8 p.m. – The Cougars

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – Barb Stephan and Peter Mac
2 p.m. – Frogwater
5 p.m. – Spike and April
7 p.m. – Robin Pluer and the R&B Coquettes

Chance The Rapper | Courtesy photo

Friday, Sept. 3

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Chance the Rapper with 24kGoldn

Miller Lite Oasis

3:30 p.m. – Grace Weber
5 p.m. – Taylor Bennett
6:30 p.m. – DJ Stevie J
10 p.m. – DJ Diesel

BMO Harris Pavilion

4 p.m. – Yola
6 p.m. – Sky McCreery
9:30 p.m. – Leon Bridges

UScellular Connection Stage

4 p.m. – Tenille Arts
8 p.m. – Reyna Roberts
10 p.m. – Chris Janson

Generac Power Stage

4 p.m. – Better Than Ezra
10 p.m. – Falling in Reverse

Briggs & Stratton Big Backyard

4 p.m. – Annabella’s Bow Wow Wow
6 p.m. – Men Without Hats
8 p.m. – Berlin featuring Terri Nunn
10 p.m. – Modern English [This show has been canceled, a replacement is TBA]

Uline Warehouse

4:30 p.m. – North Coast Orchestra
6 p.m. – Night Ranger
8 p.m. – Phil Vassar

Johnson Controls World Sound Stage

6:45 p.m. – Victoria Canal
8 p.m. – Indigo Girls Guster [Indigo Girls have cancelled due to Covid-19 and been replaced by Guster]

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Scott Meissner
4 p.m. – The Playlist
8 p.m. – The Love Monkeys

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – Annie B & Jahmes
2 p.m. – Funky Chemist
5 p.m. – Pete Nuemer
7 p.m. – Brian Dale Band

Yung Bleu | Courtesy photo

Saturday, Sept. 4

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Twenty One Pilots

Miller Lite Oasis 

4 p.m. – Cannons
10 p.m. – Flo Rida

BMO Harris Pavilion

4 p.m. – John Waite
8 p.m. – Steely Dane
9:30 p.m. – STYX

UScellular Connection Stage

4 p.m. – Blanco Brown
6 p.m. – Chayce Beckham
10 p.m. – Yung Bleu

Generac Power Stage

2 p.m. – Eve 6
8 p.m. – Spanish Love Songs
10 p.m. – Rise Against

Briggs & Stratton Big Backyard

4 p.m. – Willy Porter
10 p.m. – Shaggy

Uline Warehouse

6:30 p.m. – Shinyribs
10 p.m. – Vince Neil of Motley Crue

Johnson Controls World Sound Stage

6:45 p.m. – JD McPherson
8 p.m. – Drive by Truckers

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Rudy & Vee
4 p.m. – Crossfire
8 p.m. – The Toys

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – MC Smith and John Minard
2 p.m. – Cache Milwaukee
5 p.m. – Harmonious Wail
7 p.m. – Senri Oe

Jonas Brothers | Courtesy photo

Wednesday, Sept. 8

American Family Insurance Amphitheater

7 p.m. – Jonas Brothers

Ani DiFranco | Courtesy photo

Thursday, Sept. 9

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Chris Stapleton with Sheryl Crow

Miller Lite Oasis 

4 p.m. – Everclear
6 p.m. – grandson
8 p.m. – K. Flay
10 p.m. – Coheed and Cambria

BMO Harris Pavilion

4 p.m. – Soul Asylum
8 p.m. – Ronnie Nyles
9:30 p.m. – Joan Jett and the Blackhearts

UScellular Connection Stage

4 p.m. – Kentucky Headhunters
10 p.m. – George Thorogood and the Destroyers

Generac Power Stage

4 p.m. – DJ Jazzy Jeff
5:45 p.m. – Niko Rubio
6:45 p.m. – Tai Verdes
8 p.m. – Alexander 23
10 p.m. – Quinn XCII

Briggs & Stratton Big Backyard

4 p.m. – Third World
8 p.m. – J. Torres
10 p.m. – El Gran Combo

Uline Warehouse

3 p.m. – Armchair Boogie
4:30 p.m. – Hotel California: A Tribute to the Eagles
10 p.m. – Greensky Bluegrass

Johnson Controls World Sound Stage

6:45 p.m. – Peter Mulvey and Sista Strings
8 p.m. – Ani DiFranco

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Eric Diamond as Neil Diamond
4 p.m. – Driftwood
8 p.m. – Eddie Butts Band

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – Jon Rouse
2 p.m. – Sam McClain
5 p.m. – Pangaea
7 p.m. – Vivo

Wilco - Riverside Theater - June 18
Shervin Lainez Wilco | Courtesy photo

Friday, Sept. 10

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Zac Brown Band with Gabby Barrett

Miller Lite Oasis

4 p.m. – Sugar Hill Gang
6 p.m. – Grandmaster Melle Mel & Scoropio and the Furious Five
8 p.m. – Trapper Schoepp
10 p.m. – Wilco

BMO Harris Pavilion

4 p.m. – Jefferson Starship
8 p.m. – U2 Zoo
9:30 p.m. – Goo Goo Dolls

UScellular Connection Stage

4 p.m. – Maddie & Tae
6 p.m. – Tyler Farr
10 p.m. – Nelly

Generac Power Stage

4 p.m. – CalenRaps
6 p.m. – Sophia Messa
8 p.m. – JAHMED
10 p.m. – G-Eazy

Briggs & Stratton Big Backyard

6 p.m. – Spoof Fest
10 p.m. – O.A.R.

Uline Warehouse

4 p.m. – Jesse McCartney
6:30 p.m. – “Kids of Comedy”
10 p.m. – Lindsey Stirling

Johnson Controls World Sound Stage

5:30 p.m. – Gina Brooklyn
6:45 p.m. – TORRES
8 p.m. – Jade Bird

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Downtown Harrison
4 p.m. – Breaking Cadence
8 p.m. – Totally Neon

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – TBA
2 p.m. – Boney Fingers
5 p.m. – Wade Fernandez
7 p.m. – Wait for Morning

Dave Chappelle | Courtesy photo

Saturday, Sept. 11

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Dave Chappelle

Miller Lite Oasis 

6 p.m. – Bobby Friss
10 p.m. – Brett Eldredge

BMO Harris Pavilion

4 p.m. – Betty Who
6 p.m. – Frederic Yonnet
8 p.m. – REYNA
10 p.m. – Kesha

UScellular Connection Stage

4 p.m. – Reverend Peyton’s Big Damn Band
6 p.m. – Nikhil Korula Band
8 p.m. – Koch Marshall Band
10 p.m. – ZZ Top

Generac Power Stage

4 p.m. – Iration
6 p.m. – Iya Terra
10 p.m. – 311

Briggs & Stratton Big Backyard

4 p.m. – Toad the Wet Sprocket
6 p.m. – The Gufs
8 p.m. – The Weather Station
10 p.m. – Manchester Orchestra

Uline Warehouse

4 p.m. – Filter
6 p.m. – Living Colour
8 p.m. – Hinder
10 p.m. – Buckcherry

Johnson Controls World Sound Stage

6:45 p.m. – Klassik
8 p.m. – Tank and the Bangas

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Jake Warne
4 p.m. – Marcel Guyton
8 p.m. – Rhythm Kings

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – Jim Olschmidt/Steve Cohen Duo
2 p.m. – Big Al Dorn
5 p.m. – Mighty Ms. Erica and the Sound Production
7 p.m. – Johnny Burgin

Dave Matthews Band | Courtesy photo

Wednesday, Sept. 15

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Dave Matthews Band

Megan Thee Stallion | Courtesy photo

Thursday, Sept. 16

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Megan Thee Stallion

Miller Lite Oasis

4 p.m. – Big Daddy Kane
6 p.m. – Daydream Masi
10 p.m. – Ludacris

BMO Harris Pavilion

4 p.m. – Tower of Power
8 p.m. – Reignwolf
9:30 p.m. – Dropkick Murphys

UScellular Connection Stage

6 p.m. – Thompson Square
8 p.m. – Jimmie Allen
10 p.m. – Jordan Davis

Generac Power Stage

4 p.m. – Masked Wolf
10 p.m. – Diplo

Briggs & Stratton Big Backyard

2 p.m. – The Grass Roots
4 p.m. – GGOOLLDD
10 p.m. – Fitz and the Tantrums

Uline Warehouse

4:30 p.m. – Spin Doctors
10 p.m. – Dirty Heads

Johnson Controls World Sound Stage

4:15 p.m. – Fishbone
6:45 p.m. – Caley Conway
8 p.m. – Natasha Bedingfield

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Downtown Harrison
4 p.m. – Dirty Boogie
8 p.m. – 76 Juliet

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – TBA
2 p.m. – Stephen Hull Band
5 p.m. – Mrs. Fun
7 p.m. – The Group

Miley Cyrus | Courtesy photo

Friday, Sept. 17

American Family Insurance Amphitheater

7:30 p.m. – Miley Cyrus

Miller Lite Oasis 

4 p.m. – Joywave
6 p.m. – Joan
8 p.m. – Claud
10 p.m. – Bleachers

BMO Harris Pavilion

4 p.m. – Ohio Players
8 p.m. – TommyGunn and Fast Company
9:30 p.m. – Charlie Wilson

UScellular Connection Stage

6 p.m. – Nora Collins
10 p.m. – Jake Owen

Generac Power Stage

6 p.m. – Ekoh
10 p.m. – Run the Jewels

Briggs & Stratton Big Backyard

4 p.m. – Candlebox
8 p.m. – 5 Card Studs
10 p.m. – Psychedelic Furs

Uline Warehouse

4:30 p.m. – Mother Mother
6:30 p.m. – Velvet Starlings
8 p.m. – Dead Sara
10 p.m. – The Struts

Johnson Controls World Sound Stage

6:45 p.m. – Michigander
8 p.m. – Future Islands
10 p.m. – Jayx

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Jon Van Theil – The Voice of Elvis
4 p.m. – Panic Station
8 p.m. – Cold Sweat and the Brew City Horns

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – Gene Gruber
2 p.m. – Jackie Brown
5 p.m. – Lil Rev and Jim Eannelli
7 p.m. – Eric Barbieri and The Rockin’ Kraken

Black Pumas

Saturday, Sept. 18

American Family Insurance Amphitheater

6 p.m. – Guns N’ Roses

Miller Lite Oasis 

8 p.m. – Gego Y Nony
10 p.m. – Lunay

BMO Harris Pavilion

8 p.m. – Neal Francis
9:30 p.m. – Black Pumas

UScellular Connection Stage

4 p.m. – Poi Dog Pondering
8 p.m. – Beatallica
10 p.m. – Turkuaz featuring Jerry Harrison & Adrien Belew

Generac Power Stage

6 p.m. – JEFF The Brotherhood
8 p.m. – Thurston Moore
10 p.m. – The Flaming Lips [The Pixies had originally been scheduled for this date but canceled]

Briggs & Stratton Big Backyard

4 p.m. – CAM
8 p.m. – Dillon Carmichael
10 p.m. – Scotty McCreery

Uline Warehouse

1 p.m. – Paul Cebar Tomorrow Sound
4:30 p.m. – Galactic
8 p.m. – Neon Trees

Johnson Controls World Sound Stage

6:45 p.m. – Moon City Masters
8 p.m. – Shiela E.

JoJo’s Martini Lounge

1 p.m. – Mission Accomplished
4 p.m. – Katie Mack and the Moan
8 p.m. – Cheap Shots

Klement’s Sausage & Beer Garden

Noon – Jon Dietz & The Twin Lakes Trio
3:30 p.m. – Bryan O’Donnell Band
7 p.m. – Steve Meisner Polka Band

Help us unlock a $15,000 matching gift! Support from our community makes stories like the one you just read possible – and right now your support will go twice as far! The Heil Family Foundaiton is matching gifts up to $15,000 through October 5. Double your support for Radio Milwaukee now!



88Nine Radio Milwaukee