Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
0:00 0:00
Available On Air Stations
Radio Milwaukee's past and future collide at Vinyl Comes Alive. Get your tickets now!

Here's the Summerfest 2023 lineup and daily schedule

A packed audience in a festival ground at night watches a brightly lit stage during a live-music performance.
Summerfest

As we get closer to Summerfest's 55th anniversary celebration, organizers have revealed a more complete look at this year's lineup, with very few open slots remaining. At this point, we're looking at nearly 200 acts, including quite a few you’ll recognize from our stations’ playlists:

  • The War on Drugs
  • Japanese Breakfast
  • Lord Huron
  • Fleet Foxes
  • Jenny Lewis
  • The Mountain Goats
  • Momma
  • Tegan and Sara
  • Built to Spill
  • The Regrettes
  • Horsegirl
  • Disq
  • Cautious Clay

We sifted through the stage-by-stage and day-by-day details on the Summerfest website to bring you the complete breakdown below. We also rounded up info on the new food-and-drink offerings, which you can check out here. If, after performing your personal lineup/food/drink analysis, you're moved to visit the Summerfest ticket portal, you can find the purchase options below (or just opt for the daily promotions to get free admission):

  • UScellular 9-Day Power Pass — $130
  • UScellular 3-Day Pass — $62
  • General admission ticket — $26

Thursday, June 22

American Family Insurance Amphitheater

AmFam House Stage

  • 4 p.m. — Declan McKenna
  • 2 p.m. — Elle King

BMO Pavilion

  • 10 p.m. — Marcus King (replacing Cheap Trick)
  • 5:30 p.m. — Larry Fleet

Miller Lite Oasis

  • 10:15 p.m. — Gryffin
  • 8:30 p.m. — Lost Kings
  • 7:15 p.m. — Forester
  • 6 p.m. — Frank Walker
  • 4:30 p.m. — Sias

Generac Power Stage

  • 10 p.m. — Declan McKenna
  • 8:30 p.m. — The Moss
  • 7:30 p.m. — Rosa Linn
  • 6:30 p.m. — Friko

Briggs & Stratton Big Backyard

  • 10 p.m. — The Wailers
  • 8 p.m. — Third World
  • 4 p.m. — Jupiter & Okwess
  • 2 p.m. — La Sra. Tomasa

UScellular Connection Stage

  • 10 p.m. — Three 6 Mafia
  • 8:15 p.m. — Haarper
  • 4:15 p.m. — Reverend Horton Heat

Uline Warehouse

  • 10 p.m. — Buddy Guy
  • 7:30 p.m. — Mindi Abair
  • 5:30 p.m. — Chicago Blues Supersession
  • 3:30 p.m. — Chris Duarte
  • 1:45 p.m. — Tommy Odetto

Sound Waves Stage

  • 7 p.m. — DJ Shawna: Women in Music — Dance Thru the Decades

Friday, June 23

American Family Insurance Amphitheater

AmFam House Stage

  • 4 p.m. — Paris Paloma

BMO Pavilion

  • 9:30 p.m. — The Avett Brothers (sold out)
  • 7:30 p.m. — Deer Tick
  • 5:30 p.m. — Bandits on the Run

Miller Lite Oasis

  • 10:15 p.m. — Sofi Tukker
  • 8:30 p.m. — Sam Feldt
  • 7:15 p.m. — Thomas Jack
  • 6 p.m. — Party Shirt

Generac Power Stage

  • 9:30 p.m. — Bleachers
  • 8:20 p.m. — Allison Ponthier
  • 7:15 p.m. — Paris Paloma
  • 5:30 p.m. — Breland
  • 3:30 p.m. — Caroline Jones

Briggs & Stratton Big Backyard

  • 10 p.m. — Tegan & Sara
  • 8 p.m. — Tae & The Neighborly
  • 6 p.m. — Ruby Waters
  • 4 p.m. — Evangelia
  • 2 p.m. — Cathy Grier + The Troublemakers
  • Noon — Black Star Drum Line

UScellular Connection Stage

  • 10 p.m. — Queensryche
  • 8:15 p.m. — Steven Adler of Guns N' Roses
  • 6:15 p.m. — Vixen
  • 4:15 p.m. — Autograph

Uline Warehouse

  • 9:30 p.m. — Fitz & The Tantrums
  • 7:30 p.m. — The Keystones
  • 5:30 p.m. — Radkey
  • 3:30 p.m. — Bad Skin
  • 1:45 p.m. — Crocodyle
  • Noon — Diet Lite

Sound Waves Stage

  • 7 p.m. — Djay Mando: Pop Stars Takeover

Saturday, June 24

American Family Insurance Amphitheater

AmFam House Stage

  • 4 p.m. — The Brook & The Bluff
  • 2 p.m. — Kidd G

BMO Pavilion

Miller Lite Oasis

  • 10:15 p.m. — Santa Fe Klan
  • 8:15 p.m. — Tornillo
  • 6:15 p.m. — MC Davo
  • 4:15 p.m. — Browns Crew
  • 2:30 p.m. — Maria Del Pilar
  • 12:45 p.m. — Caravanchela

Generac Power Stage

  • 9:30 p.m. — NLE Choppa
  • 8 p.m. — Destroy Lonely
  • 7 p.m. — Homixide Gang
  • 6 p.m. — NilexNile
  • 3:30 p.m. — Nitty Gritty Dirt Band

Briggs & Stratton Big Backyard

  • 10 p.m. — Brett Eldredge
  • 8 p.m. — Austin Snell
  • 6 p.m. — Kidd G
  • 4 p.m. — Kristie Kraus

UScellular Connection Stage

  • 10 p.m. — Noah Kahan
  • 8:15 p.m. — Adam Melchor
  • 6:15 p.m. — The Brook & The Bluff
  • 4:15 p.m. — Fleece
  • 2:30 p.m. — Social Cig
  • 12:45 p.m. — Holy Pinto

Uline Warehouse

  • 9:30 p.m. — Lyle Lovett
  • 7:30 p.m. — Willy Porter
  • 5:30 p.m. — Wishbone Ash
  • 3:30 p.m. — Gene Woods and the Soul Alliance
  • 1:45 p.m. — The Michael Weber Show
  • Noon — Palm Ghosts

Sound Waves Stage

  • 7 p.m. — Mad Planet: Retro '80s Dance Party

Thursday, June 29

American Family Insurance Amphitheater

BMO Pavilion

  • 9:30 p.m. — Cypress Hill
  • 7:30 p.m. — Twan Mack
  • 5:30 p.m. — Digable Planets
  • 3:30 p.m. — Kwaj
  • 2 p.m. — Emmitt James

Miller Lite Oasis

  • 10:15 p.m. — Vance Joy
  • 8:15 p.m. — Mat Kearney
  • 6:15 p.m. — Mike Mangione
  • 4:15 p.m. — Debbie Gibson
  • 2:30 p.m. — Argonaut & Wasp
  • 12:45 p.m. — Phillip-Michael Scales

Generac Power Stage

  • 9:30 p.m. — Lord Huron
  • 6:15 p.m. — Andrew Duhon
  • 4 p.m. — John Cafferty & The Beaver Brown Band

Briggs & Stratton Big Backyard

  • 10 p.m. — Greensky Bluegrass
  • 8 p.m. — The National Parks
  • 6 p.m. — Chicken Wire Empire
  • 4 p.m. — The Georgia Satellites

UScellular Connection Stage

  • 10 p.m. — Coi Leray
  • 8:15 p.m. — Kari Faux
  • 5:30 p.m. — Mr. New York
  • 4:15 p.m. — Rocky Rose

Uline Warehouse

  • 9:30 p.m. — Night Ranger
  • 5:30 p.m. — Shinyribs
  • 4 p.m. — Hotel California (A Salute to The Eagles)

Sound Waves Stage

  • 7 p.m. — DJ BG GooD: Neon Rave Top 40 EDM Remix Party

Friday, June 30

American Family Insurance Amphitheater

AmFam House Stage

  • 4 p.m. — Yung Gravy
  • 2 p.m. — Nicky Youre

BMO Pavilion

Miller Lite Oasis

  • 10:15 p.m. — Joe Russo’s Almost Dead
  • 8:15 p.m. — Desmond Jones
  • 6:15 p.m. — Cullah

Generac Power Stage

  • 9:30 p.m. — Yung Gravy
  • 7:30 p.m. — Nicky Youre
  • 5:30 p.m. — Babyjake
  • 4 p.m. — The Orphan The Poet

Briggs & Stratton Big Backyard

  • 10 p.m. — Lovelytheband
  • 8 p.m. — Beach Weather
  • 6 p.m. — Lucius Arthur

UScellular Connection Stage

  • 10 p.m. — Mitchell Tenpenny
  • 8:15 p.m. — Lexie Hayden
  • 6:15 p.m. — Nate Smith

Uline Warehouse

  • 9:30 p.m. — 38 Special
  • 7:30 p.m. — Leilani Kilgore
  • 5:30 p.m. — John Waite
  • 4 p.m. — Thaikkudam Bridge

Sound Waves Stage

  • 7 p.m. — Lucky 7: Baila Reggaeton

Saturday, July 1

American Family Insurance Amphitheater

AmFam House Stage

  • 4 p.m. — Sean Paul
  • 2 p.m. — Flyleaf

BMO Pavilion

  • 9:30 p.m. — Ava Max
  • 8:15 p.m. — Jordy
  • 7:30 p.m. — Band of Silver

Miller Lite Oasis

  • 10:15 p.m. — Brett Young
  • 7:45 p.m. — Bobby Friss
  • 6:15 p.m. — The James Hunter Six
  • 4:15 p.m. — Left on Sunset

Generac Power Stage

  • 9:30 p.m. — Flyleaf with Lacey Sturm
  • 7:30 p.m. — Letdown
  • 6 p.m. — Gold Steps

Briggs & Stratton Big Backyard

  • 10 p.m. — Sean Paul
  • 8 p.m. — Gego y Nony
  • 6 p.m. — Nobody's Hero

UScellular Connection Stage

  • 10 p.m. — A Flock of Seagulls
  • 8:15 p.m. — Information Society
  • 6:30 p.m. — Wang Chung
  • 5 p.m. — Strangelove: The Depeche Mode Experience

Uline Warehouse

  • 9:30 p.m. — Yellowcard
  • 6 p.m. — Spitalfield
  • 4 p.m. — Spin Doctors

Sound Waves Stage

  • 7 p.m. — Non-Pop!: Hip-Hop, House, Funk and Dance Music

Thursday, July 6

American Family Insurance Amphitheater

  • 7:30 p.m. — Yung Gravy (free with Summerfest admission)

AmFam House Stage

  • 3 p.m. — Jenny Lewis

BMO Pavilion

  • 9:30 p.m. — Lauren Daigle
  • 7:30 p.m. — Stephanie Joanna
  • 5:30 p.m. — The Docksiders

Miller Lite Oasis

  • 10:15 p.m. — Dylan Scott
  • 8:15 p.m. — Tanner Adell
  • 6:15 p.m. — Levi Riggs
  • 4:15 p.m. — Runaway Jane
  • 2:30 p.m. — Willow Hill

Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — Yungblud
    • 7:30 p.m. — The Regrettes
    • 5:30 p.m. — Joey Valence & Brae
    • 3:30 p.m. — Leah Kate
    • 1:45 p.m. — Definitely Maybe
    • Noon — Shotgun Jane

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — Dinosaur Jr.
    • 8 p.m. — Smoking Popes
    • 6:30 p.m. — Porcupine
    • 5 p.m. — Husbands

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Smash Mouth
    • 8:15 p.m. — The Gufs

    Uline Warehouse

    • 9:30 p.m. — The War on Drugs
    • 7:30 p.m. — Cautious Clay
    • 5:30 p.m. — Jenny Lewis
    • 3:30 p.m. — Horsegirl
    • 1:45 p.m. — Lifeguard

    Sound Waves Stage

    • 7 p.m. — City Lights: New Wave Hip-Hop

    Friday, July 7

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House Stage

    • 4 p.m. — The Pretty Reckless
    • 2 p.m. — Cafuné

    BMO Pavilion

    • 9:30 p.m. — Styx
    • 7:30 p.m. — Jet Black Roses

    Miller Lite Oasis

    • 10:15 p.m. — The Pretty Reckless
    • 8:15 p.m. — Piqued Jacks
    • 6:15 p.m. — Good Boy Daisy
    • 4:15 p.m. — Here Come the Mummies

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — Japanese Breakfast
    • 7:30 p.m. — Built to Spill
    • 5:30 p.m. — NEWSKI
    • 3:30 p.m. — Cafuné
    • 1:45 p.m. — Disq
    • Noon — The Cuz

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — Grupo Niche
    • 6 p.m. — Tito Puente, Jr.

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Tyler Hubbard
    • 8:15 p.m. — Frank Ray
    • 6:15 p.m. — Annie Bosko

    Uline Warehouse

    • 9:30 p.m. — Collective Soul
    • 7:30 p.m. — Soul Asylum
    • 5:30 p.m. — The Honest Heart Collective
    • 3:30 p.m. — Galactic feat. Anjelika Jelly Joseph
    • 1:45 p.m. — Balkun Brothers

    Sound Waves Stage

    • 7 p.m. — Mr. New York: Lovers & Friends R&B Concert

    Saturday, July 8

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House Stage

    • 4 p.m. — Walk the Moon
    • 2 p.m. — The Beaches

    BMO Pavilion

    • 9:30 p.m. — Ne-Yo
    • 8 p.m. — Rayven
    • 6:45 p.m. — Nunnabove
    • 5:30 p.m. — Cain Lofton
    • 1:30 p.m. — The Steepwater Band

    Miller Lite Oasis

    • 10:15 p.m. — Fleet Foxes
    • 8:15 p.m. — Momma
    • 6:15 p.m. — The Mountain Goats

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — Walk the Moon
    • 7:30 p.m. — BBNO$
    • 5:30 p.m. — Galxara
    • 3:30 p.m. — The Beaches
    • 2 p.m. — Gold Steps

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — Tesla
    • 6 p.m. — Buckcherry
    • 4 p.m. — Saliva

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Scotty McCreery
    • 8:15 p.m. — Morgan Wade
    • 6:15 p.m. — Corey Kent
    • 4:15 p.m. — Hailey Whitters
    • 2:30 p.m. — Greylan James
    • 12:45 p.m. — Kalie Shorr

    Uline Warehouse

    • 9 p.m. — Smokey Robinson
    • 7:30 p.m. — Mayyadda
    • 1:45 p.m. — KBTHESINGER
    • Noon — RJ Griffith

    Sound Waves Stage

    • 7 p.m. — Sad Boy Saturday: Emo Music Takeover