Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
0:00 0:00
Available On Air Stations
May the Fourth ... bring you to State of Sound! Get tickets now.

Check out the Summerfest lineup for 2024

The 56th installment of Summerfest is rapidly approaching, and the World's Largest Music Festival is in the process of unveiling its live-music offerings for 2024. You can find the full list of announced shows below, and make sure to come back for updates as they're revealed.


Thursday, June 20

American Family Insurance Amphitheater

AmFam House

  • TBA

BMO Pavilion

Miller Lite Oasis

  • 10:15 p.m. — Latin Mafia
  • 8:30 p.m. — Kevin Kaarl
  • 6:30 p.m. — Arath Herce
  • 4:30 p.m. Loyal Lobos

UScellular Connection Stage

  • 10 p.m. — David Kushner
  • 8:15 p.m. — Johan Kagen
  • 6:30 p.m. — Chance Peña
  • 4:15 p.m. — Lily Fitts

Generac Power Stage

  • 9:30 p.m. — Taking Back Sunday
  • 7:45 p.m. — Winona Fighter
  • 6 p.m. — Citizen
  • 4 p.m. — Mary Shelley

Briggs & Stratton Big Backyard

  • 10 p.m. — Gin Blossoms
  • 6 p.m. — Better Than Ezra
  • 4 p.m. — Ask Carol
  • Noon — Depot Express

Uline Warehouse

  • 9: 30 p.m. — Three Dog Night
  • 7:30 p.m. — Mindi Abair
  • 5:30 p.m. — Little River Band

Aurora Pavilion

  • 7 p.m. — Jamila Woods
  • 6:30 p.m. — Sen Moriomoto

    Friday, June 21

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House

    • TBA

    BMO Pavilion

    • 3:30 p.m. — Drowning Pool

    Miller Lite Oasis

    • 10:15 p.m. — Toosii
    • 8:30 p.m. — Gloss Up
    • 6:30 p.m. — Taylor Bennett

    UScellular Connection Stage

    • 8:15 p.m. — Modern English
    • 6:30 p.m. — Jesus Jones

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — Chelsea Cutler
    • 7:45 p.m. — Charlotte Cardin
    • 6 p.m. — Bryce Vine
    • 4 p.m. — viisi
    • 2 p.m. — Loviet

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — O.A.R.
    • 8 p.m. — Próxima Parada
    • 6 p.m. — The 502s
    • 4 p.m. — Huntertones

    Uline Warehouse

    • 9:30 p.m. — En Vogue
    • 7:30 p.m. — Jeffrey Osbourne
    • 5:30 p.m. — Black Violin

    Aurora Pavilion

    • 9 p.m. — MC4D
    • 7 p.m. — Lily Rose
    • 5 p.m. — Restless Road

    Saturday, June 22

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House

    • TBA

    BMO Pavilion

    Miller Lite Oasis

    • 10:15 p.m. — Umphreys McGee
    • 8:30 p.m. — Doom Flamingo
    • 6:30 p.m. — Little Stranger
    • 4:30 p.m. — Here Come the Mummies

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Black Pumas
    • 8:15 p.m. — Hans Williams
    • 6:30 p.m. — Allen Stone

    Generac Power Stage

    • 7:45 p.m. — Happy Landing

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — Dawes
    • 8 p.m. — Brother Elsey
    • 6 p.m. — Shovels & Rope
    • 4 p.m. — Field Guide

    Uline Warehouse

    • 5:30 p.m. — The Producers

    Aurora Pavilion

    • 7 p.m. — Luis Figueroa
    • 5 p.m. — Brenda K. Starr

    Thursday, June 27

    American Family Insurance Amphitheater

    • 7 p.m. — Illenium

    AmFam House

    • TBA

    BMO Pavilion

    • 9:30 p.m. — MUNA
    • 7:30 p.m. — Maude Latour
    • 5:30 p.m. — Sawyer

    Miller Lite Oasis

    • 10:45 p.m. — Alison Wonderland
    • 8:30 p.m. — Ian Asher

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Boys Like Girls
    • 8:15 p.m. — Hawthorne Heights
    • 6:30 p.m. — Anberlin

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — Ken Carson
    • 7:45 p.m. — CLIP
    • 7 p.m. — Certified Trapper
    • 6 p.m. — grouptherapy.

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — St. Paul and the Broken Bones
    • 8 p.m. — McKinley Dixon
    • 6 p.m. — Cedric Burnside
    • 4 p.m. — Briscoe
    • 2 p.m. — Bassel & The Supernaturals

    Uline Warehouse

    • 9:30 p.m. — Sleater Kinney
    • 7:30 p.m. — Tracy Bonham
    • 5:30 p.m. — Brigitte Calls Me Baby

    Aurora Pavilion

    • 7 p.m. — K CAMP
    • 5 p.m. — Millyz
    • 4:30 p.m. — J Stone

    Friday, June 28

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House

    • TBA

    BMO Pavilion

    • 9:30 p.m. — REO Speedwagon
    • 5:30 p.m. — Substitute: Tales From The Who
    • 1:30 p.m. — Failure to Launch

    Miller Lite Oasis

    • TBA

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Jessie Murph
    • 8:15 p.m. — Maryjo
    • 6:30 p.m. — Matt Hansen
    • 12:45 p.m. — Lovin Kind

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — Hippo Campus
    • 7:45 p.m. — Flipturn
    • 6 p.m. — Briston Maroney
    • 4 p.m. — Mo Lowda & The Humble
    • 2 p.m. — The Thing

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — Charles Wesley Godwin
    • 8 p.m. — Brent Chapman
    • 6 p.m. — Brent Cobb
    • 4 p.m. — Nolan Taylor

    Uline Warehouse

    • 7:30 p.m. — Metric

    Aurora Pavilion

    • 7 p.m. — Hyo

    Saturday, June 29

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House

    • TBA

    BMO Pavilion

    • 9:30 p.m. — Fletcher
    • 7:30 p.m. — Xana
    • 3:30 p.m. — Austin Williams

    Miller Lite Oasis

    • 10:15 p.m. — The Church
    • 8:30 p.m. — The Afghan Whigs
    • 6:30 p.m. — The Hold Steady
    • 4:30 p.m. — The Dandy Warhols
    • 1 p.m. — Kitty Soft Paw

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Mario

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — Key Glock
    • 7:45 p.m. — Bigxthaplug

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — Ethel Cain
    • 6 p.m. — Sarah Kinsley
    • 4 p.m. — Cherry Glazerr
    • 2 p.m. — Genevieve Heyward

    Uline Warehouse

    • 9:30 p.m. — Amos Lee
    • 7:30 p.m. — Ziggy Alberts
    • 5:30 p.m. — Donavon Frankenreiter
    • 3:30 p.m. — Mike Campbell & The Dirty Knobs
    • 1:45 p.m. — Hosts

    Aurora Pavilion

    • 7 p.m. — Obongjayar

    Thursday, July 4

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House

    • TBA

    BMO Pavilion

    • 9:30 p.m. — Mt. Joy
    • 7:30 p.m. — Colony House

    Miller Lite Oasis

    • 10:15 p.m. — Sleeping With Sirens
    • 8:30 p.m. — Set It Off
    • 6:30 p.m. — Oxymorons

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Brian Kelley
    • 8:15 p.m. — Conner Smith
    • 6:30 p.m. — Abby Anderson
    • 4:15 p.m. — Dylan Marlowe
    • 2:30 p.m. — Timothy Wayne

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — JXDN
    • 7:45 p.m. — LØLØ
    • 6 p.m. — Sueco

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — Mariah the Scientist
    • 6 p.m. — Karri
    • 4 p.m. — Samaria

    Uline Warehouse

    • 9:30 p.m. — COIN
    • 7:30 p.m. — Fiji Blue
    • 5:30 p.m. — Del Water Gap
    • 3:30 p.m. — Doublecamp
    • 1:45 p.m. — Almost Monday

    Aurora Pavilion

    • 7 p.m. — Say She She

    Friday, July 5

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House

    • TBA

    BMO Pavilion

    Miller Lite Oasis

    • 10:15 p.m. — Paul Cauthen
    • 8:30 p.m. — Colby Acuff
    • 4:30 p.m. — Nikki Lane

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Lil Tecca
    • 8:15 p.m. — Tana
    • 6:30 p.m. — DC The Don

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — Local Natives
    • 6 p.m. — Knox

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 4 p.m. — The Box Tops

    Uline Warehouse

    • 9:30 p.m. — The Wallflowers
    • 7:30 p.m. — Roger Clyne & The Peacemakers
    • 3:30 p.m. — The Baseball Project

    Aurora Pavilion

    • 7 p.m. — Cimafunk
    • 5:45 p.m. — Renya Tropical
    • 4:30 p.m. — Angélica Garcia

    Saturday, July 6

    American Family Insurance Amphitheater

    AmFam House

    • TBA

    BMO Pavilion

    Miller Lite Oasis

    • 10:15 p.m. — Cold War Kids
    • 2:45 p.m. — Hedley's Garage

    UScellular Connection Stage

    • 10 p.m. — Chase Rice
    • 8:15 p.m. — Ashland Craft
    • 6:30 p.m. — Seaforth
    • 4:15 p.m. — John Morgan
    • 12:45 p.m. — Dan Lepien

    Generac Power Stage

    • 9:30 p.m. — BoDeans
    • 7:45 p.m. — Uprooted w/Michael Glabicki of Rusted Root
    • 6 p.m. — Cracker
    • 4 p.m. — Sister Hazel
    • 2 p.m. — Me Like Bees

    Briggs & Stratton Big Backyard

    • 10 p.m. — Extreme
    • 6 p.m. — Living Colour
    • 4 p.m. — Tim Montana
    • 2 p.m. — Fillmore East

    Uline Warehouse

    • 9:30 p.m. — Amy Grant
    • 7:30 p.m. — Anne Wilson
    • 5:30 p.m. — Giacomo Turra

    Aurora Pavilion

    • TBA